Hello, friends!! (or frenemies, whichever category you fall under)
![]() |
Honestly, I'm not complaining. But now that I know what "Thirsty Thursday" is, hell, let's celebrate!! Thanks once again, Uncle Darling! What a sweet puppy face! |
I'm not complaining that it's ONLY Thursday because I was OFF yesterday!! WOO HOO!! I was very happy to be off in the middle of the week but I didn't like it too much when I woke up this morning feeling like it was Monday all over again! BLEH!! That's OK because I was off yesterday, so was Supa and we kept both Dazzle and Neon home so we could go to the fair! FUN FUN !! I was supposed to take tons of pictures for Grampa Darling to look at and I was going to take a picture of all the food that we ate for my blog BUT I forgot my damn camera!! WHAT THE HELL?! How did I do that?! I wrote myself several notes to remind myself and I STILL forgot it! FUCK!
So, after I kicked myself in the ass repeatedly, I picked myself up and I used the camera on my phone. Not the greatest quality camera by a long shot but it would have to do. Shit.
![]() |
Here is where I was sitting, waiting for Supa to bring me a plate of Chinese food. I really asked for an egg roll but he just had to get the whole damn plate. :) |
![]() |
The bucket-O-fries that we got to share. Very greasy and very good. Where is the ketchup?? $5.00 for the large size |
![]() |
The ice cream that I had. It was big and chocolate dipped but like all the other photos, I forgot to take the pic until I had eaten most of it. Heehee, I give up. $4.00 for the large size |
So, let's see if I got everything. I'm sure I missed plenty.
Neon had the pizza ($4.00)
Dazzle and I shared a
Dazzle and I also shared a small gyro add extra sauce and extra feta ($11.00 - yeah, I know, holy shit but it was SOOOOO good!!)
Supa had the fried mushrooms ($8.00)
I had the ice cream cone ($4.00)
We had one funnel cake with powdered sugar that we all shared ($5.00)
The Chinese plate ($8.00)
The ever popular Krispie Kreme donut burger ($8.00)
fries ($5.00)
AND.......
What did we drink all day you ask?
Well, they had an Icee stand and anyone that knows me knows that I LOVE Icees with a passion SO of course Supa thinks he has to buy me an Icee
So, we also spent a total of $21.00 on Icees for the whole day for 4 people. Not too shabby. We had one of each flavor, cherry, coke, blue raspberry and two that were mixed coke and cherry together! OH my favorite!!
The only other money we spent the entire day was on two rabbits feet that the kids really wanted. Each for $2.00. That brings us to a grand total of.............
$82.00!! On food and two rabbits feet. Oh wow. Don't forget the $20.00 I paid for all of us to get in and the 2- $20.00 Pay One Price - Ride All Day tickets for the kids to do just that. You pay $20.00 (each kid) so they can get a bracelet and ride all day long as much as they want and they can ride whatever they want. Not a bad deal if they ride everything twice which Dazzle and Neon did so....Super grand total on a day at the fair for an average 4 person family.......
<Insert drum roll please>
$142.00 The only thing that was free was the ice cream that got dipped incorrectly (thank you elderly man) and the parking. (And don't forget the awesome company and good times:)
I can deal with that price. As long as it's only ONCE a year ;)
We did other things besides eat. I swear we did! LMAO!
We went to the petting zoo and pet all the animals and fed them! ( I won't add in the cost of the pet food, since you probably realize that even THAT isn't free HA! ) The donkey was trying to eat Dazzle's jeans and the steer was trying to knock Neon on his ass (NO PUN INTENDED PEOPLE but GO ME for not even trying!) but luckily we avoided all unnecessary drama.
I've paid $6.00 for a corn dog once, but at least it was a foot long!
ReplyDelete